Masz pytanie? Skontaktuj się z nami: 22 308 03 50 info@kompetea.pl

Łagodzenie stresu metodą mindfulness – dlaczego warto z niej korzystać?

mindfulness

Nie radzisz sobie ze stresem, a negatywne emocje Cię przytłaczają? Warto spróbować dostępnych metod i ćwiczeń, które mogą pomóc Ci wyjść z depresji czy uzależnienia. Jedną z nich jest mindfulness. Jest to swego rodzaju trening uważności oraz ćwiczenie umysłu. Na czym dokładnie polega? Kiedy warto spróbować? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness można zdefiniować jako praktykę świadomego obserwowania teraźniejszego momentu bez oceniania czy reagowania na to, co się dzieje. To umiejętność skupienia uwagi na aktualnej chwili, akceptacji tego, co się dzieje wewnętrznie i zewnętrznie oraz przyjęcia tego z otwartością i życzliwością. Oznacza to bycie obecnym w pełni w teraźniejszości, zwracając uwagę na to, co się dzieje wewnętrznie (myśli, emocje, odczucia fizyczne) oraz zewnętrznie (otoczenie, interakcje z innymi).

Metoda mindfulness ma korzenie sięgające tysięcy lat wstecz, głównie w praktykach medytacyjnych tradycji buddyjskiej. Praktyka ta wyewoluowała z praktyk opisanych w starożytnych tekstach buddyjskich, takich jak Satipatthana Sutta. Tekst ten opisuje techniki medytacyjne, które skupiają się na obserwacji oddechu, ciała, uczuć i myśli jako środek do rozwijania świadomości. 

Jon Kabat-Zinn, pionier mindfulness, definiuje tę metodę jako sztukę świadomego życia. W swoich rozważaniach podkreśla, że praktyka uważności nie jest sprzeczna z żadną wiarą, tradycją religijną ani naukową. Jest to praktyczny sposób utrzymywania lepszego kontaktu ze sobą, ze źródłem istnienia i świadomego działania.

Kiedy warto skorzystać z metody mindfulness?

Wartość treningu uważności objawia się w różnorodnych sytuacjach życiowych oraz w kontekście różnych schorzeń fizycznych i psychicznych. Interwencje terapeutyczne oparte na uważności mają zastosowanie wspomagające w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Regularna praktyka mindfulness może przyczynić się do skutecznego zmniejszenia cierpienia psychicznego, zmęczenia, bólu, strachu przed nawrotem choroby oraz trudności ze snem. Metoda uważana jest za formę treningu mentalnego, który wspiera dobrostan psychiczny i jakość życia pacjentów w opiece podstawowej. 

Jak wyglądają ćwiczenia mindfulness?

Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Pierwszym krokiem jest po prostu zatrzymanie się i zauważenie teraźniejszego momentu. Przez to rozumie się skupienie uwagi na tym, co się dzieje w danej chwili, bez oceniania czy analizowania.

Wystarczy na początek, że każdego dnia poświęcisz, chociaż 5 minut na to, aby się wyciszyć i skupić na własnym oddechu. Chodzi o to, aby wyćwiczyć w swoim ciele i umyśle uważność. Połóż się lub usiądź wygodnie w fotelu. Dostrój i zacznij odczuwać własny oddech. Miej świadomość, że to robisz. Mindfulness możesz praktykować również w różnych sytuacjach. Może to być w trakcie spaceru czy przed snem. 

W każdym razie w metodzie mindfulness nie chodzi o sztuczne, mocne oddychanie. Nie rób tego na siłę. Nie nastawiaj się na szczególne doznania – nie o to w tym wszystkim chodzi. Upewnij się, że robisz to prawidłowo. 

Mindfulness w biznesie – sposób na radzenie sobie w pracy

Metodę mindfulness możesz również wykorzystać w aspekcie zawodowym. Możesz znaleźć wiele kursów, terapii oraz szkoleń – również w naszej ofercie – które pomogą Ci zredukować stres, wytworzyć zdolność kierowania uwagi czy budować relacje w oparciu o komunikację, kreatywność, życzliwość czy akceptację. 

Uważność to naprawdę cenna umiejętność. Medytacja oraz koncentracja pomogą Ci ją zdobyć. Dzięki mindfulness możesz zyskać wewnętrzny spokój i być odporniejszy na wyzwania codzienności. Żaden stres czy silne emocje już nie będą Ci straszne.

Comments are closed.

Kompetea all rights reserved